„Niematerialne dziedzictwo Ukraińców w Polsce: Co dalej?” — zaproszenie do Krakowa

3 grudnia 2024

Zarezerwuj sobie czas: 3 grudnia 2024, godz. 17:30–19:30! Zapraszamy na wyjątkową dyskusję:
Niematerialne dziedzictwo Ukraińców w Polsce: Co dalej?
oraz wyjątkowy koncert zespołu HrayBery.

3 grudnia 2024,
godz. 17:30–19:30,
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych,
Uniwersytet Jagielloński,
ul. Reymonta 4, aula główna (parter),
Kraków.

Wydarzenie będzie transmitowane online: www.youtube.com/live.

dalej…

Inicjujemy dyskusję w gronie ukraińskich aktywistów i depozytariuszy dziedzictwa oraz badaczy na temat ukraińskiego dziedzictwa niematerialnego na terenach postmigracyjnych Polski południowo-wschodniej. W dyskusji udział wezmą osoby reprezentujące trzy regiony: Nadsanie, Łemkowszyznę i Podlasie oraz dr Olga Kich-Masłej. Porozmawiamy o znaczeniu tego dziedzictwa dla lokalnych społeczności, jego miejscu w przestrzeni publicznej, wyzwaniach związanych z jego zachowaniem oraz perspektywach.
Co dalej z tym dziedzictwem?

Po godzinnej dyskusji porwie nas muzycznie wielokrotnie nagradzany zespół HrayBery, który rekonstruuje i przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur: polskiej i ukraińskiej.

Podczas spotkania zainaugurujemy Społeczne archiwum aktywizmu na rzecz dziedzictwa w Europie Środkowej i Wschodniej z wywiadami ze wszystkimi prelegentami.

Paneliści:

Grażyna Betlej-Furman, Anna Czuchta, Jerzy Hawryluk, Igor Horków, Michał Markowicz, Jerzy Misiejuk, Szymon Modrzejewski, Tatiana Nakonieczna, Maksym Nakonieczny, Eugeniusz Ryżyk, Wacław Szlanta, Maria Tucka oraz Olga Kich-Masłej.

Wydarzenie poprowadzą dr Katarzyna Jagodzińska i John Beauchamp.

Spotkanie jest częścią projektu „Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce: mapowanie i upowszechnianie” realizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projektem kieruje dr Olga Kich-Masłej z Zakładu Studiów Polsko-Ukraińskich, a realizuje go we współpracy z dr Katarzyną Jagodzińską z Instytutu Studiów Europejskich i jednocześnie kierowniczką Huba Europa Nostra oraz z zespołem Huba: Johnem Beauchampem i dr Joanną Dziadowiec-Greganić.

Projekt uzyskał finansowanie uczelni w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.


Nasz projekt wsparli m.in.:

  • Narodnyj Dim — Dom Ukraiński,
  • Związek Ukraińców w Polsce — Kraków/ Об’єднання Українців в Польщі — Краків ,
  • Nad Buhom i Narwoju,
  • Підляський науковий інститут — Podlaski Instytut Naukowy,
  • Fundacja Nowycia

za co bardzo dziękujemy!

facebook.com/ola.kich


Źródło:
heritagehubkrakow.org/pl/niematerialne-dziedzictwo-ukraincow-w-polsce-co-dalej/